Vrste meda

U RH imamo pravo bogatstvo raznih medove. To možemo zahvaliti različitim klimatskim i reljefnim područjima. Ovdje ćemo samo ukratko navesti vrste i kratke karakteristike pojedinih medova.

Bagremov med: Karakterizira ga izuzetno svijetla boja i vrlo blag okus, zbog čega je izuzetno popularan među potrošačima. Bagremov med kristalizira vrlo sporo, što ga čini posebno atraktivnim za tržište.

Lipov med: Intenzivnog mirisa i prepoznatljive blage gorčine, ovaj med brzo kristalizira, tvoreći sitne kristale. Njegov jak miris i specifičan okus nisu uvijek prihvaćeni od strane potrošača, ali ga pčelari smatraju jednim od najposebnijih.

Kestenov med: Ovaj med ima tamnu crvenosmeđu boju i karakterističan gorkast okus. Specifičan je za kestene i često je tražen među ljubiteljima jačih aroma.

Medljikovac (šumski med): Med tamne boje, čiji se opor okus i jak miris smatraju vrhunskim pokazateljima kvalitete. Ovo je jedna od najcjenjenijih vrsta meda, a njegova boja može varirati od tamnosmeđe do zelenkaste ili blijedocrne.

Facelijin med: Proziran i svijetložut, ovaj med ima ugodan miris i okus te dugo ostaje u tekućem stanju. Njegova kvaliteta i ljekovitost čine ga vrlo popularnim među potrošačima.

Cvjetni med: Dobiva se iz raznih biljaka, a njegova aroma i okus ovise o podneblju i biljkama koje pčele posjećuju. Cvjetni med je blagog i aromatičnog okusa te je univerzalno prihvaćen kod šire publike.

Kaduljin med: Najčešće je svijetložute do zelenkaste boje, prihvatljivog do blago gorkog okusa po kadulji. Ima izražen miris po cvijetu biljke i dugo ostaje u tekućem stanju.

Heljdin med: Tamne boje i oporog okusa, često privlači one koji preferiraju izražene i snažne okuse.

Planinski med: Dobiva se iz bilja nezagađenih planinskih područja, što ga čini izuzetno ljekovitim i traženim.

Dračin med: Žute boje, bez mirisa, slatkog, blagog, ali pomalo oporog okusa. Kristalizira brzo, tvoreći krupne kristale.

Lavandin med: Intenzivnog okusa i mirisa, može biti tamnije ili svjetlije boje, ovisno o podneblju.

Glogov med: Smeđe boje, specifičnog oporog okusa.

Vrijeskov med: Tamnožute boje, ugodnog okusa, zbog čega ga vole čak i djeca.

Amorfin med: Med od amorfe, svijetlo žute do crvenkaste boje, blagog mirisa i okusa.

Suncokretov med: Specifično žute boje, slatkog do blago trpkog okusa, brzo kristalizira.

Med od maslačka: Intenzivne žute boje i okusa, brzo kristalizira te je poznat po svojim ljekovitim svojstvima. Treba obratiti pažnju na patvorine koje se nazivaju medom od maslačka a rade se od cvjetova maslačka i šećera.

Ružmarinov med: Svijetlo žute boje u tekućem stanju, dok u kristaliziranom postaje bijele ili boje slonovače. Blagog i ugodnog okusa.

Repičin med: Svijetlo žute do tamno žute boje u tekućem stanju, a bež sa sivim tonovima nakon kristalizacije, koja je vrlo brza.

Zlatošipkin med: Zlatnožute do tamnožute boje, izuzetne kvalitete, prepoznatljivog okusa i mirisa.

Ima u RH još raznih medova ali su uglavnom rijetki. Svakako još treba napomenuti med od metvice koji je izuzetno kvalitetan i zanimljiv.